Łowicz, Stare miasto z zachowanymi zabytkami. Ziemia łowicka znakomicie nadaje się na spędzenie urlopu dla pasjonatów polskiej kultury, folkloru, osób chcących odpocząć od codziennego zgiełku i hałasu.
W Łowiczu i okolicznych parafiach procesja Bożego Ciała jest niezwykle uroczysta i kolorowa. Unikalne, pasiaste stroje Księżaków sprawiły, że od kilkudziesięciu lat Boże Ciało przyciąga wielu pielgrzymów i turystów z najdalszych zakątków świata.
Barwna procesja zachwyca niezwykłym klimatem, stała się symbolem regionu łowickiego. Po procesji w Łowiczu od kilku lat organizowane są tam biennale folklorystyczne. Na scenie odbywają się występy łowickich zespołów ludowych, a wokół rynku swoje kramy z rękodziełem rozstawiają twórczynie ludowe. To niepowtarzalna okazja, aby „dotknąć” żywego folkloru łowickiego.
fot. Mirosław Wawrzyńczak
Nowy Rynek
Nowy Rynek z zachowaniem swojego średniowiecznego układu urbanistycznego. To jeden z trzech na świecie(dwa pozostałe Bonn i Paryż), zachowanych w pierwotnej formie, trójkątnych rynków w Europie.
źródło fot. www.powiat.lowicz.pl
Rynek został odzwierciedlony m.in. na rycinie Georga Brauna i Franza Hogenberga w dziele „Civitates Orbis Terrarum” z pocz. XVII w.
Kamieniczki łowickie pochodzą z XVI i XVII w. Część z nich została przebudowana w XVIII i XIX w. Na środku rynku stał niegdyś drewniany ratusz. Na jego miejscu stanął późnogotycki ratusz murowany z pięciokondygnacyjną wieżą, zbudowany został w 1539 r.
Z wieży ratuszowej rozbrzmiewał w mieście hejnał grany przez stróżującego nad miastem trębacza. Nowomiejski ratusz stanowił świadectwo zamożności i kultury umysłowej Łowicza.
W 1648 r. wieża z ciężkim ołowianym dachem runęła, niszcząc budynek ratusza. Legenda głosi, że katastrofę przypisuje się kobiecie, która kilka dni wcześniej została spalona na stosie za czynienie czarów. Przez wieki rynek pełnił funkcję targowiska miejskiego, a odchodzące od niego ulice stanowiły zaplecze targowe w formie kramów rzemieślniczych i jatek rzeźniczych.
W czasie II wojny światowej południowa część frontowa budynków rynku uległa zniszczeniu, a dalsza część rynku była gettem (1940-1941). Po wojnie plac pełnił nadal rolę targowiska miejskiego – głównego placu handlowego Łowicza. W latach 50. XX w. został przebudowany i przekształcony w park miejski z fontanną.
W latach 2005-2006 przeprowadzono rewitalizację Nowego Rynku.
W 2007 r. Nowy Rynek w Łowiczu otrzymał prestiżową nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna”. Obecnie zdobi go fontanna, która w nocy mieni się kolorami z racji specjalnego podświetlenia. Znakomity plener i wyzwanie dla fotografów.
W części północnej placu znajduje się pomnik ku czci Powstańców 1863 r. Na rynku organizowane są imprezy miejskie i czasowe wystawy.
Skansen w Maurzycach
Świetnym pomysłem na zapiatek jest uczestnictwo w warsztatach ludowych organizowanych na terenie skansenu przy Muzeum w Łowiczu. polecamy szczególnie dzieciom, młodzieży i dorosłym chcącym nauczyć się robić słynne łowickie wycinanki.
(„kodrę”, „gwiozdę” i „tasiemki”), nauczyć się łowickiego haftu, wykonywać kolorowe kwiaty z bibuły oraz spróbować swoich sił w garncarstwie i rzeźbiarstwie. To prawdziwa lekcja kultury ludowej Księżaków, wspaniała atrakcja.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja
Budynek trójnawowy z wydłużonym prezbiterium posiada sześć kaplic o wielkiej wartości architektonicznej. Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja jest jednym z najstarszych kościołów w mieście.
Pływalnia w Łowiczu
Kościół św. Leonarda późnorenesansowy, obecnie kościół akademicki. Pierwotny kościół z XV w. spłonął, odbudowany przez A.K. Cebrowskiego ok. 1642 r. Obok istniał niegdyś szpital oraz Instytut św. Leonarda, opiekujący się biednymi chłopcami zw. Bartoszkami.
W 1780 r. przy kościele założony zaostał pierwszy w Rzeczypospolitej, leżący poza granicami miasta, cmentarz "w polu".
Muzeum w Łowiczu
We wschodniej części rynku stoi wspaniały barokowy gmach dawnego Seminarium Księży Misjonarzy, ufundowany przez prymasa Michała Stefana Radziejowskiego.
Obecnie mieści się w nim Muzeum.
Wakacje Ferie Urlop Weekend
Cudze chwalicie swego nie znacie
Gdzie na urlop, wakacje, ferie w Polsce?