Sandomierz

Miasto o tysiącletniej historii, które leży nad Wisłą na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami, w otoczeniu soczystej zieleni. Sandomierz to żywy świadek historii i kultury naszego Państwa i Narodu. Po powstaniu państwa polskiego Sandomierz – obok Krakowa i Wrocławia – pełnił funkcję sedes regni principales, czyli był główną siedzibą władcy. Później stał się stolicą Księstwa Sandomierskiego, a następnie województwa. W murach sandomierskiego zamku podpisany został m.in. akt elekcyjny Lwowa, zaś w Kamienicy Oleśnickich w 1570 roku zawarto tzw. „zgodę sandomierską”, na mocy której przedstawiciele polskich luteran, kalwinów i braci czeskich opracowali obowiązujący katechizm. Kres wspaniałości miasta położyły zabory, które sprawiły, że miasto stało się siedzibą garnizonu, a Wisła od wieków łącząca, stała się rzeką graniczną. Miasto zostało stolicą diecezji w roku 1818. W okresie międzywojennym w Sandomierzu planowano siedzibę Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale wybuch wojny przekreślił te plany.

Zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy Sandomierza należy do trwałego dziedzictwa zarówno narodowej, jak i europejskiej kultury. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni sandomierskiego Starego Miasta znajduje się ponad 120 zabytków wszystkich stylów i epok.

 

 

Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Turyści odwiedzający Sandomierz mogą zobaczyć doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Jego dawny charakter oddają organizowane w okresie sezonu turystycznego pokazy walk rycerskich i renesansowego tańca jak również wiosną warsztaty fotograficzne, na które zjeżdżają fotograficy z całego kraju. Sandomierz na  kilka dni  staje się fotograficzną stolicą Polski. 

Staropolski królewski gród, to żywy świadek historii i kultury naszego państwa. Należy wspomnieć, że Sandomierz jest skarbnicą obiektów o wysokiej klasie artystycznej w zakresie architektury. Turyści odwiedzający współczesny Sandomierz mogą podziwiać m.in.: najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku, Bazylikę Katedralną z XIV wieku ze wspaniale zachowaną polichromią, a także renesansowy Ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a także Zamek Kazimierzowski – dawną siedzibę królów i książąt Polski. Odwiedzając Sandomierz, warto wspiąć się na gotycką Bramę Opatowską,która od wielu lat uważana jest za symbol miasta. Widać stamtąd nie tylko panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu.

 

Poza kontaktem z historią warto podkreślić walory przyrodnicze miasta położonego nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi na dłuższe i krótsze spacery zapraszają malownicze lessowe wąwozy.

Prawdopodobnie jedyne miasto w Polsce w którym w kranach płynie woda o właściwościach "wody mineralnej" pochodząca ze źródła w miejscowości Romanówka bogatego w wapń i magnez.

W granicach miasta znajduje się rezerwat przyrody „Góry Pieprzowe”, które są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Doskonałym miejscem do wypoczynku rodzinnego jest odnowiony „Park Piszczele”. Zlokalizowano w nim m.in:. ścieżki spacerowe i rowerowe, skate-park oraz największą atrakcję Parku – „Ścieżkę Tarzana”, czyli park linowy.

 

Ważną i nową atrakcją Sandomierza jest Bulwar nad Wisłą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym znajdują się m.in:. nowoczesna przystań dla sprzętu pływającego, informacyjno-rekreacyjny Budynek Sportów Wodnych oraz doskonale wyposażony plac zabaw dla dzieci. Wzdłuż brzegu Wisły powstała również wspaniała promenada, będąca doskonałym miejscem spacerowym dla mieszkańców tysiącletniego grodu oraz turystów odwiedzających Sandomierz.

 

Sandomierz posiada szerokie możliwości zakwaterowania - hotele na różnym poziomie cenowym, motele, zajazdy, camping, bursy, schroniska, kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne.

 

źródło: www.sandomierz.pl

Polecani przewodnicy