Kazimierz Dolny dwutysięczne malownicze miasteczko nad Wisłą:
polecamy przede wszystkim następujące zabytki: farna, kościół Św. Anny, charakterystyczna studnia na Rynku, ruiny zamku i XIII-wiecznej baszty, Dla pasjonatów wędrówek w Kazimierzu dostępne są ścieżki spacerowe po okolicy i port jachtowy nad Wisłą. Kazimierz nazywany jest "perłą polskiego renesansu". W XVII w. miasteczko było ważnym ośrodkiem handlu m.in. zbożem, które stąd spławiano Wisłą do Gdańska. Z tego okresu nad rzeką zachowało się kilka spichlerzy, a w Rynku bogato zdobione kamienice mieszczan, którzy na tym handlu doszli do znacznego majątku. Symbolem dawnej świetności jest górujący nad miastem kościół farny. Ruiny zamku na wzgórzu skłoniły miejscowych do snucia legendy o królu Kazimierzu Wielkim, który miał tu zakochać się bez pamięci w pięknej Żydówce Esterze.
Atrakcyjne są dla turystów okolice Kazimierza Dolnego, poorane licznymi lessowymi wąwozami, z kamieniołomami, które niegdyś dostarczały wapienia. Wąwozy i wzgórza porasta obfita zieleń. Miasteczko leży na brzegu Wisły, która na tym odcinku zachowała charakter dzikiej rzeki. Nad położnym w dolinie Rynkiem wznosi się Góra Trzech Krzyży.
Już od XVIII w. walory architektoniczne i krajobrazowe Kazimierza doceniali artyści, którzy chętnie przyjeżdżali tu, aby tworzyć, a niektórzy osiedlali się na stałe.
Wakacje Ferie Urlop Weekend
Cudze chwalicie swego nie znacie
Gdzie na urlop, wakacje, ferie w Polsce?